Täi – kõik vastused sinu küsimustele

Täi

Kas täi oskab ka hüpata? Kas täi eelistab puhtaid või pesemata juukseid? Millist kammi kasutada? Kuidas täidest lahti saada ja neid ennetada?

Loe edasi ja leia vastused oma küsimustele.

Kuidas aru saada, et sinul või su lapsel on peatäid?

Põhimõtteliselt on ainuke kindel viis täinakkuse tuvastamiseks juustest elava täi leidmine, sest tingud võivad ekslikult segi minna näiteks kõõmaga. Samuti ei hakka kõigil peanahk sügelema ning pealegi võib pea sügeleda ka muul põhjusel, näiteks psühholoogilistel põhjustel või ekseemi tõttu. Kõige lihtsam viis täi peast leidmiseks on juuste läbikammimine tiheda kammiga.

Millist kammi kasutada?

Otseselt ei ole vaja spetsiaalset kammi – kammipiid peaksid lihtsalt olema võimalikult tihedad. Samuti pole leitud mingit suuremat efekti elektriliste täikammide kasutamisel.

Kammida oleks kõige parem niiskeid juukseid, kasutada võiks palsameid, et kamm hästi läbi libiseks ning loomulikult peaks seda tegema hea valguse käes. Soovitaksime ka teha seda heleda pinna kohal, näiteks asetada valge paber lauale ja kammida selle kohal – siis on hea kindlaks teha, kas tegu on täi või hoopis mingi muu suvalise puruga.

Leidsin peast täi – mis nüüd saab?

Peatäide eemaldamiseks saab kasutada dimetikooni sisaldavaid apteegiravimeid või looduslikke õli baasil vahendeid. Õli ummistab täi hingamisavad ning täid hukkuvad. Varasemad ravimid toimisid mürgitamise baasil aga nendele hakkasid täid resistentseks muutuma. Loe ka artiklit “Kuidas täidest lahti saada”, kus leiad mitmeid koduseid vahendeid ning muid nippe, kuidas täidest kiirelt ja 100% kindlusega vabaneda.

Mu laps ei lase juukseid kammida – mis teha?

Kuna isegi spetsiaalsed ravimid mõjuvad vaid 90% ulatuses, peaks täieliku ja kiire täidest vabanemise huvides kindlasti kasutama ka põhjalikku kammimist. Kahjuks aga paljud väikelapsed ei salli juuste kammimist üldse, eriti mitte kui seda teha pikka aega ja pikemate juuste puhul võib kuluda kindlasti 30 minutit. Mis siis teha? Kõige parem oleks lapse tähelepanu mujale juhtida, näiteks, et keegi loeb lapsele juttu, või kammida lapse juukseid multikavaatamise ajal. Võib-olla aitaks kui laps kammib samal ajal oma nuku juukseid.

Kas täi oskab ka hüpata ja kas täid eelistavad puhtaid või pesemata juukseid?

Täid hüpata ei oska, ka pole neil silmi. Nad liiguvad vaid aeglaselt käies ning otsivad uusi ohvreid lõhnataju kasutades. Peamiselt on nakatumiseks vajalik juuste kontakt, mis väikelastel juhtub mänguhoos, suurematel lastel ja täiskasvanutel on viimasel ajal täinakkuse ohtu suurendanud selfide populaarsuse kasv. Tooli seljatoelt vms täidega nakatumine on vähem tõenäoline, sest täid vajavad soojust ning vähemalt iga 5h tagant toitu, ilma selleta nad hukkuvad. Teoreetiliselt siiski on võimalik täi saada kinoistmelt kui just enne oli lõppenud muu film, või bussiistmelt.

Täidel pole mingit eelistust pestud või pesemata juuste osas ning nad ei teki mustusest.

Mu laps saab koolist või lasteaiast pidevalt uued täid, mida teha?

Kindlasti peaks täi leidmise korral teavitama kooli või lasteaeda, kuigi seda on raske teha ja tihti just see korralik lapsevanem ja tema laps võib kannatada mõnda aega teiste tõrjumise all. Kasuta kindlasti ka eco.kid rohelise sildiga juuksehooldustooteid, sest need sisaldavad looduslikke lõhnavaid õlisid, mille lõhn ei meeldi täidele ning kui mõni täi ka pähe satub, siis aitavad shampoonis sisalduvad looduslikud õlid täi juustest välja uhtuda. Kui tead kindlalt, et lapse koolis või lasteaias on täinakkus, siis eelista pigem Prevent shampooni, sest selle õlisisaldus on suurem kui Prevent Sensitive puhul.