Täid ja tingud – kuidas neist lahti saada?

tingud

Täid ja tingud – 5 meetodit nende eemaldamiseks

Ligikaudu 10% lastest saab igal aastal täid ning ilmselt sama palju lapsi ja nende vanemaid ka valab pisaraid, püüdes neist ebameeldivaist putukaist lahti saada.

Algatuseks hinga rahulikult – kuigi täid ja tingud on ebameeldivad ning juba paljalt neist rääkimine paneb pea sügelema, on nad tervisele siiski kahjutud.

Kuidas täidest ja tingudest lahti saada

Parim taktika on võitlus mitmel rindel – nimelt saab täidest ning tingudest lahti erineval moel. Tingud on täide munad, mis kinnituvad kõvasti juuste külge ning on raskesti eemaldatavad. Samuti peab meeles pidama, et täidest ei saa üldjuhul lahti ühe korraga, sest mõnest kahe silma vahele jäänud tingust võib kooruda mõne aja pärast uus täi. Seega peaks ravi kordama.

Millist täide ravi kasutada

1.Kammimine

Ükskõik mis meetodit siis ka täide eemaldamiseks kasutada, tuleks seda teha koos kammimisega. Peenepiilise või spetsiaalse täikammiga tuleks juuksed salk-salgu haaval läbi kammida. Soovitavalt võiks seda teha heleda pinna kohal (paber, valge riie), et peast pudenenud täid ja tingud kohe silma torkaks. Tingud võivad päris tugevasti kinni olla, seega peaks neid tugevalt juuste küljest lahti tõmbama ning soovitavalt küünte vahel nn katki krõksutama. Apteekides müüakse lisaks ka elektrilisi täikamme.

2.Apteegiravimid

Apteegis pakutakse peatäide ravimiseks dimetikoone sisaldavaid preparaate. Dimetikoon on silikoonipõhine polümeer, mida kasutatakse ka tavakosmeetikas naha niisutajana kuna ta moodustab nahale kile. Sellega aitab ta ka täide eemaldamisel, sest kattes täi kileja kattega, põhjustab ta nende lämbumise. Kuigi tegemist on mittemürgiseks peetava ainega – sest täisid ei mürgitata vaid lämmatatakse, on siiski tegemist mitteloodusliku ainega ning on leitud, et dimetikoon tekitab tundlikuma nahaga inimestel nahaärritust ning punetust. Samuti tekitab ta ka inimnahale kileja kihi, mis ummistab poore ning ei lase nahal hingata.

3.Looduslikud õlid

Looduslikumaid meetodeid eelistavad lapsevanemad on kasutanud ka oliivõli (või muid looduslikke õlisid). Nende toimeaine peaks teoreetiliselt olema sama kui dimetikooni sisaldavatel preparaatidel – õli ummistab täidel hingamissüsteemi. Seda meetodit kasutanud soovitavad õli õhtul pähe määrida ning hoida dushimütsi all terve öö peas.

4.Kuumutamine

Täid ja tingud ei kannata üle 40 kraadist kuumust ning hukkuvad. Seetõttu on paljud abi saanud ka juuksefööniga juuksed üle käies või juuksesirgendajaga juuksesalke kuumutades. Katsed on näidanud, et näiteks fööniga kuumutades saab lahti 98% tingudest ning 55% täidest. Kui kasutad apteegiravimeid, siis enne föönitamist kontrolli kindlasti, et ravim ei sisaldaks mingeid kergestisüttivaid aineid.

5.Muud ravivõtted

Paljud inimesed soovitavad ka juuste loputamist äädikalahusega. Mingit meditsiinilist tõestust sellele meetodile ei ole. Samas näiteks vannis pea vee all hoidmine lootuses täisid uputada (loomulikult nii et nägu väljas), ei oma eriti suurt efektiivsust täide eemaldamisel. Isegi mitte klooriveel pole leitud mingit erilist mõju täidele.

Täide ennetamine

Riideesemed, nagu mütsid, sallid, kraega riided ning voodipesu, peaks pesema 60 kraadi juures. Mittepestavaid asju peaks hoidma 2 nädalat kinnises kilekotis, sest täi hukkub peast eemal. Mõned inimesed soovitavad ka kamme jm väiksemaid asju hoida päeva sügavkülmas, ning kui on saun, siis suuremaid asju, nagu diivanipatju, kuumas saunas.

Kindlasti peaks teavitama kooli või lasteaeda, et selgitada nakkusallikas. Samuti peaks ka teised pereliikmed pead üle kontrollima.

Täide ravi peaks kordama 7 päeva pärast, et eemaldada ka tingudest koorunud uued täid.

Eco.kidi rohelise sildiga juuksetooted sisaldavad puhtaid looduslikke õlisid, mis lõhnavad hästi aga ei meeldi täidele ja nii võid lapse muretumalt kooli või lasteaeda saata ilma et peaks uut nakatumist kartma. Niisutavad õlid aitavad ka vältida juuste lendlemist ja seegi vähendab nakatumisohtu.