Täid – tunne oma vaenlast!

Täid – kõik inimese peatäide bioloogiast

Pediculus Capitis ehk tuntuma nimega – täi – on tiivutu verdimev putukas, mis elab inimese peas. Täid ei lenda ega hüppa!

Kuidas täid hingavad

Peatäid hingavad õhku läbi 7 paarist koosneva trahhee, millest 1 paar asub eesosas ja ülejäänud tagaosas. Spiraalne hingamisavade kuju võimaldab täil vee all ellu jääda ja keha külge kinnitunud õhumullide abil vähemalt 2 tundi hingata. Seetõttu täisid ei saa pead vee all hoides eemaldada, kuna ilmselt keegi ei jaksa pead 2 tundi vee all hoida.

Looduslikud õlid v apteegivahendite puhul dimetikoon (naftajääkidest toodetud silikoon) tungivad täide hingamisavadesse ning läbi selle lämmatavad täid. Seetõttu kasutatakse viimasel ajal just õlide baasil täiravi, sest täid hakkasid muutuma ravimitele resistentseks.

Kuidas täid näevad

Täidel on eesotsas väike suu, kaks tundlat karvakestega ning väga lihtsa ehitusega silmad tundlate taga. Täide silmi pole uuritud, need ei sarnane näiteks kärbeste vms silmade ehitusele aga arvatakse, et nad suudavad eristada valgust ja pimedust.

Seega on selge, et peatäid ei näe piisavalt hästi, et teadlikult uut ohvrit otsida, siiski suudavad nad imekspandava täpsusega leida uue inimese, kelle pähe ronida.

Kuna juustes ringi kõndimine on umbes sama nagu inimesel tihedas metsas, siis polegi täil nägemisega suurt midagi ette võtta ning ta kasutab orienteerumiseks oma lõhnataju ja erakordselt suuri ja tundlikke tundlaid.

täid

Täide keha

Tundlate otsas on täidel väiksed karvakesed, mida nad kasutavad niiskuse tajumiseks. Kui need karvakestega otsikud on suletud (näiteks õli abil), kaob täil vähemalt 75% ulatuses võime niiskust tajuda.

Mikroskoobi all täisid uurides ei ole leitud midagi kõrvadele sarnanevat.

Täid on loodud kinni hoidma, mitte hüppama! Peatäi pigem ripub juuksekarval ja liigub teisele inimesele juuksekarvast kinni hoides nagu tsirkuseartist. Kuna täide jalgade otsas on igalühel küünise moodi konksuke, millega juuksekarvast kinni hoida, siis tavaline kammimine ja juuksepesu neid ei eemalda. Aitab vaid eriti tihe kamm ja juuksepesuks eco.kid Prevent shampoon, mis sisaldab 6% looduslikke õlisid, mis pähe eksinud üksiku täi õli abil ära uhub.

Täi areng

Täid kooruvad vähemalt kolm korda enne kui neist saavad sigimisvõimelised täiskasvanud. Nad eritavad ensüüme, mille abil saavad lahti lasta neid katvast eksoskeletonist, et kooruda.

Eco.kidi rohelised juuksetooted sisaldavad looduslikke õlisid, mis takistavad täide loomulikku koorumisprotsesse.

Täi areneb muna e. tingu sees 7-10 päeva. Täiskasvanud emane täi muneb umbes 3-4 muna (tingu) päevas ja suudab seda teha kuni 30 päeva järjest kuni saab vanaks ja hukkub. Seega suudab 1 emane täi tuua kuni 100 järglast.

Vastkoorunud täi on umbes 0,5 mm pikkune ja kasvab kuni 4 mm pikkuseks. Täid liiguvad umbes 20cm minutis.

Mida teha kui on täid

Vaata meie artiklit “Kuidas täidest ja tingudest lahti saada” kus leiad 5 erinevat nippi täide eemaldamiseks ning kasuta täidest hoidumiseks eco.kidi rohelisi juuksehooldustooteid.